loading Ładowanie

Dom z ogrzewaniem podłogowym

Ogrzewanie podłogowe ze względu na szereg swoich zalet zyskuje w Polsce coraz większa rzeszę zwolenników, którzy czerpią z licznych doświadczeń innych krajów takich jak Niemcy czy też Szwecja. Ogrzewanie płaszczyznowe w zabudowie mokrej najczęściej stosowane jest w domach jednorodzinnych, rezydentalnych jak także dużych budynkach użyteczności publicznej.

Ten typ rozwiązania znakomicie wykorzystuje akumulacyjność budynku i umożliwia stosowanie różnych rodzajów podłóg.

Ogrzewanie podłogowe w zabudowie suchej najczęściej stosowanie jest w domach drewnianych, konstrukcjach szkieletowych oraz zabudowach modułowych.

Ten typ rozwiązań ze względu na szybkość montażu oraz skrócenie czasu reakcji na regulację temperatury zyskuje coraz większe zainteresowanie inwestorów i architektów.

Wielu Inwestorów zadaje pytanie dlaczego tak efektywny i popularny w innych krajach system w Polsce nadal nie ma tylu nabywców. Niewątpliwie do tej pory jednym z czynników była wysoka cena nośników energii, która jeszcze niedawno nie stanowiła dużego udziału w kosztach użytkowania inwestycji. Od paru lat wyraźny wzrost ceny surowców energetycznych spowodował większe zainteresowanie ze strony Inwestorów energooszczędnymi systemami grzewczymi. Ponadto niechlubne statystyki mówiące o tym, że 9/10 instalacji ogrzewania podłogowego w Polsce cechuje się występowaniem „przegrzewów” bądź "niedogrzewów", których powodem jest źle zwymiarowana i wykonana instalacja, skutecznie zniechęca Inwestorów do wybierania właśnie tej formy ogrzewania. Na szczęście te cyfry się zmieniają, coraz więcej instalacji jest wykonywanych zgodnie z reżimami technicznym,i co ułatwia obalanie krążących na temat „podłogówek” mitów.

Prawidłowo zwymiarowana i wykonana „podłogówka” chcąc pokryć zapotrzebowanie cieplne pomieszczenia nie będzie doprowadzała podłogi do stanu ciepłego (35-40 oC ) co będzie skutkowało niekorzystnym wpływem na  samopoczucie i zdrowie użytkowników. Wręcz przeciwnie, ogrzewanie podłogowe wykonane zgodnie z projektem i obliczeniami będzie doskonale utrzymywać komfort cieplny w pomieszczeniu wykorzystując niski parametr czynnika grzewczego, bez uczucia zbyt ciepłej podłogi. Co więcej zastosowanie układu „niskotemperutarowego” ułatwi dobór optymalnych urządzeń typu kocioł kondensacyjny bądź pompa ciepła, które podczas użytkowania pozwolą Państwu na oszczędności w zużyciu prądu bądź gazu.