loading Ładowanie

Dom z kotłem kondensacyjnym

Dobierzemy Państwu kocioł kondensacyjny obliczony precyzyjnie wg zapotrzebowania budynku, parametrów pracy instalacji, zużycia ciepłej wody, strat wentylacyjnych.

Przy obecnym standardzie wykończenia i ocieplenia budynku mieszkalnego zapotrzebowanie na 1m2 z reguły wynosi 50/60 watt. Precyzyjnie policzone wartości zapotrzebowania oraz ilość mieszkańców stanowią podstawę do doboru mocy grzewczej kotła. Kolejnym czynnikiem wpływającym na dobór urządzenia są parametry pracy instalacji grzewczej, właściwy dobór grzejników i ogrzewania płaszczyznowego oraz automatyka.

Poniżej przedstawiamy schemat obliczania mocy grzewczej kotła. Dom o powierzchni użytkowej (ogrzewanej) 180 m2, ogrzewanie podłogowe na parterze i grzejniki na piętrze,

    • zapotrzebowanie na ogrzewanie -50 W/m2
    • zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową -1 kW

180m2x 50 W/m2 = 9000W = 9 kW (zapotrzebowanie na ogrzewanie) 9 kW + 1 kW= 10 kW (zapotrzebowanie razem z wodą użytkową). Oznacza to że w okresie grzewczym, kiedy temperatura na zewnątrz waha się pomiędzy 0oC a – 10oC zapotrzebowanie na moc grzewczą budynku może wynosić pomiędzy 4-7 kW.

Podsumowanie: do omawianego budynku o powierzchni 180 m2 idealnym urządzeniem jest kocioł kondensacyjny 12 kW o mocy modulowanej 3-14 kW.

Przewymiarowanie mocy kotła oraz fakt, ze prawie wszystkie urządzenia startują z wysoką mocą prowadzi do taktowania palnika polegającego na częstym załączaniu i wyłączaniu kotła, co bardzo skraca żywotność urządzenia i drastycznie wpływa na pobór paliwa. Naszym Klientom proponujemy kotły holenderskiej marki ATAG charakteryzujące się innowacyjną budową wymiennika ciepła i niskim zużyciem gazu. Ponadto w przeciwieństwie do większości urządzeń dostępnych na rynku ATAG rozpoczyna pracę z niższą mocą i zwiększa ją zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem budynku na ciepło. W trakcie swojej pracy kotły ATAG monitorują parametry takie jak temperatura zewnętrzna, temperatura wewnętrzna oraz temperatura powrotu czynnika grzewczego i na ich podstawie regulują żądany zakres modulacji.


Kotły kondensacyjne ATAG jako jedyne monitorują temperaturę wody powracającej do kotła po zasileniu odbiorników ciepła, w celu odzyskania maksymalne dużej ilości ciepła przy jak największej oszczędności zużycia gazu.

 

Poznaj naszą ofertę kotłów kondensacyjnych firmy ATAG

 

 

 

Wykresy sprawności wymiennika ciepła kotłów ATAG